Dovednosti a hry v přírodě

Rozdělat oheň třením klacíků o sebe, postavit si přístřešek na spaní, vytvořit kamenné nástroje z pískovce a břidlice, vyrobit si přírodní lepidlo z mízy stromu, vytěžit ze země hlínu na výrobu hrnců, vytvořit z běžného zahradního plevele chutnou a výživnou divokou pochoutku a mnoho dalšího – kniha Kouzlo školy lesa, kterou připravujeme na začátek března, je plná nápadů, jak přiblížit děti přírodě: od nezbytných základů bushcraftu a dovedností pro přežití až po zábavné hry.

Malé děti se ponoří do nápaditých, nádherně špinavých her a řemesel, zatímco starší děti se mohou pustit do složitějších činností, jako je výroba kamenných nástrojů a získávání vody. Ať už v organizovaném prostředí, ve skupině kamarádů nebo na rodinném výletě, společné činnosti posílí sebedůvěru, vytvoří pouto a výsledkem budou spokojené a energií nabité děti.


Ukázka z knihy Kouzlo školy lesa:

Plakety s listy a květy

Je krásné, když si tyto hliněné plakety zavěsíte doma, a tím do něj vnesete trochu přírody. Experimentujte s květinami a listy, které najdete venku. Pro barevnou variantu si je pak můžete i pomalovat.

Věk 3+
Čas 5 a více minut
Nástroje Váleček na těsto
Materiál Jíl, listy, květy a klacíky

Krok 1
Budete potřebovat malou sbírku rostlin, listů a květů, ale ujistěte se, že víte, co sbíráte.
Pokud si nejste stoprocentně jisti, že to dokážete poznat, nechte to být. Zjistila jsem, že se pro tento účel skvěle hodí běžné plevely a rostliny, jako jsou sedmikrásky, pampelišky, ploštičníky, břečťan a listy hlohu. Nepotřebujete jich mnoho, takže si od každého natrhejte jen pár kousků.
Krok 2
Vyválejte kousek jílu o velikosti pěsti, abyste vytvořili tvar dlaždice o tloušťce asi 1 cm.
Krok 3
Na dlaždici z jílu umístěte vybrané listy a květy. Pomocí válečku rostliny jemně přejeďte. Udělejte to několikrát, aby se jejich vzor na jíl přenesl.
Krok 4
Nyní rostliny odstraňte. Měl by vám zůstat krásný otisk.
Krok 5
Tabulku můžete nechat přírodní nebo ji natřít pestrými barvami, aby váš vzor vynikl.

Tip
Pomocí špejle udělejte nahoře dva otvory, abyste mohli plaketu zavěsit pomocí provázku. Ujistěte se, že je plaketa v místě, kde je uděláte, alespoň 1 cm silná, aby po zavěšení dokázaly udržet její váhu.


Trojrozměrné mapy

Tuto činnost lze dělat jako řemeslnou aktivitu nebo jako součást zábavné hry. Je skvělá pro podporu kreativity, poznávání oblasti, ve které se nacházíte, a pochopení vlastností okolního prostředí.

Věk 3+
Čas 10+ minut
Nástroje Žádné
Materiály Cokoli, co se dá najít na zemi: kameny, větvičky, listy atd.

Ve skupině nebo jednotlivě se projděte po místě, ve kterém se nacházíte. Všímejte si velkých i malých prvků. Jsou zde nějaké stromy, které obzvlášť vynikají? Je zde linie živého plotu? Jsou zde stromy a rostliny různých velikostí? Je zde potok, cesta, nebo možná nějaká branka? Všímejte si podobných věcí.

Rozhodněte se, jak pojmenovat prvky, které jsou něčím nápadné: „starý moudrý dub“, „klikatá cestička“, „šťastná rodina stromů“ atd.

Pomocí klacků vyznačte plochu o rozměrech asi 1 x 1 m. Z přírodních materiálů, které jsou v okolí, vytvořte uvnitř rámu z klacků trojrozměrnou mapu vaší oblasti. Po dokončení ji ukažte ostatním, proveďte je po mapě a vysvětlete jim klíčové prvky a místa.

Hra s trojrozměrnou mapou
Chcete-li tuto aktivitu využít pro hru, budete potřebovat dva nebo více hráčů. Každý si vytvoří svou vlastní mapu, ale po dokončení mapou nikoho neprovede a ostatním nevysvětlí, co na ní je. Jeden z hráčů schová někde v okolí něco výraznějšího, například kolíček na prádlo, aniž by ho ostatní hráči viděli. Poté sevrátí a umístí další kolíček do odpovídající oblasti své mapy. Ostatní hráči pak musí podle jeho umístění na mapě najít ukrytý kolíček v terénu a snaží se rozlutit, co všechny klacíky, kameny, šišky a další předměty na mapě symbolizují.


Knihu je možné předobjednat:

Nákupní košík
Přejít nahoru