Opožděné vzpomínky

Životopis, který se nevešel na jednu stránku

„Jedenáct mi bylo v Praze, dvanáct v Terezíně, třináct v Osvětimi, čtrnáct na pochodu smrti,“ napsala o svém dětství Evelina Merová, autorka autobiografických Opožděných vzpomínek.

205 

„Jedenáct mi bylo v Praze, dvanáct v Terezíně, třináct v Osvětimi, čtrnáct na pochodu smrti,“ napsala o svém dětství Evelina Merová, autorka autobiografických Opožděných vzpomínek.

Terezínem, Osvětimí a pochodem smrti však pohnuté osudy malé Eveliny nekončí, ale spíše začínají… Osvobození ji zastihuje ve Východním Prusku, odkud je evakuována vojenským vlakem Rudé armády do SSSR. Děvčátka se ujme vojenský lékař, který ji adoptuje. Následují čtyři desetiletí života v Sovětském svazu, ve válkou zničeném a posléze znovu budovaném Leningradě, s novou identitou a starými vzpomínkami, které nikdo nechce slyšet. Se svým traumatem zůstává sama, musí se s ním vyrovnat, protože nic jiného nezbývá a budoucnost mnoho neslibuje…

Hmotnost 290 g

Evelina Merová

Narodila se25. prosince 1930 v Praze v židovské rodině. Tehdy ji ovšem všichni znali pod jménem Eva Landová. Otec, který se původně jmenoval Emil Löwy, se nechal přejmenovat na Landu. Evelina měla o deset let starší nevlastní sestru Lízu. Vznik protektorátu Čechy a Morava ji zastihl v druhé třídě obecné školy. Prošla Terezínem, Osvětimí i pochodem smrti. V koncentračních táborech ztratila všechny příbuzné a po válce byla odvezena do Sovětského svazu, kde byla adoptována dětským lékařem Mojsejem Ionovičem Merem. Skoro 50 let žila v Rusku. Tam vystudovala germanistiku a učila ji celý život. V Rusku se také vdala a roku 1956 se ji narodila dcera Irena. Má také syna Viktora Naimarka, který se narodil v roce 1963 v Sankt Petěrburgu. Evelina se v 90. letech po smrti svého manžela vrátila zpět do Prahy.

Nákupní košík
Přejít nahoru