Ekosystémy měst budoucnosti

Autor:

Kniha amerického permakulturního lektora a designéra vyvrací mýtus, že permakulturu můžeme vytvářet a rozvíjet jedině na venkově. Naopak, právě města se svou velkou koncentrací lidí, myšlenek a různorodých životních stylů představují ideální pole působnosti pro ty, kdo chtějí žít udržitelněji, v souladu s přírodou, méně konzumně.

360 

Kniha amerického permakulturního lektora a designéra vyvrací mýtus, že permakulturu můžeme vytvářet a rozvíjet jedině na venkově. Naopak, právě města se svou velkou koncentrací lidí, myšlenek a různorodých životních stylů představují ideální pole působnosti pro ty, kdo chtějí žít udržitelněji, v souladu s přírodou, méně konzumně. Kniha přináší nepřeberné množství námětů a řešení pro kýžené oživení měst, od zahrádek u rodinných domků přes komunitní zahrady a komunitou podporované zemědělství až po vize udržitelných a zdravých měst budoucnosti. Věnuje se také urbanismu a architektuře.

Každý čtenář, který se touží aspoň zčásti odpoutat od konzumního způsobu života, zde najde inspiraci a spoustu konkrétních námětů, jak proměnit svůj život.

S velkou pečlivostí a letitou znalostí popisovaných témat přeložila průkopnice permakultury v Česku Eva Hauserová. Zasvěcenými komentáři doplnil Jiří Dlouhý, hlava Společnosti pro trvale udržitelný život, a Petr Gibas, který v rámci Sociologického ústavu zkoumá komunitní aktivity ve městech.

Jak je u nás zvykem, překladovou část jsme doplnili tuzemskými ukázkami úspěšných projektů. V tomto případě jde o revitalizace a oživení veřejných prostor financovaných Nadací Proměny Karla Komárka, s jejíž laskavou podporou kniha vychází. Mediálně ji podporuje obohacující časopis a e-magazín Pro města a obce, pro kteroužto čtenářskou skupinu je ostatně Hemenwayova kniha primárně určena.

Hmotnost 720 g

Toby Hemenway

Toby Hemenway (1952–2016) byl americký spisovatel a pedagog, který se věnoval permakultuře a ekologickým tématům. Působil jako odborný asistent na Portlandské státní univerzitě, jako vědecký pracovník na Pacifické univerzitě a jako terénní ředitel Permakulturního institutu (USA).

Po získání titulu z biologie na Tuftsově univerzitě pracoval Hemenway mnoho let jako výzkumný pracovník v oblasti genetiky a imunologie, nejprve v akademických laboratořích, včetně Harvardovy a Washingtonovy univerzity v Seattlu, a poté ve společnosti Immunex, významné lékařské biotechnologické společnosti.

Přibližně v době, kdy začal být nespokojený se směrem, kterým se biotechnologie ubírala, objevil permakulturu. Následovala změna kariéry a Hemenway se svou ženou strávil deset let vytvářením venkovského permakulturního areálu v jižním Oregonu. V letech 1999–2004 byl redaktorem časopisu Permaculture Activist, který se věnuje ekologickému designu a udržitelné kultuře.

U nás mu vyšla kniha Zahrada Gaii: Domácí příručka permakultury (DharmaGaia a Permakultura CS, 2019)

Přejít nahoru