Až na poslední pohled

Autor:

140 

Nevíme, jak rychle a vůbec kdy básníci vyzrávají jako tvůrci, rozhodně však Zdeněk Volf přinejmenším po svých abrahámovinách vyzrál v básnického umělce, který si zaslouží mnohem více pozornosti. Dosvědčuje to i jeho poslední sbírka, která dozajista není žádným autorovým „posledním pohledem“ v hájemství české poezie. Vše, co se ale dá konstatovat o této nové a výrazné autorově knize veršů, vychází z toho, co již bylo ve Volfově tvorbě přítomno: jde o vyzrávání či dozrávání jeho tvůrčího „zadání“. Autor zůstává věrný svému bytostnému naturelu, pravděpodobně nejvíce ve Volfově uměleckém vývoji má sbírka charakter básnického zápisníku svého druhu. A podotkněme, že to je žánr stvořený právě již pro básníky zralé – a poučené: zkušeností člověčí, zkušeností duchovní, zkušeností literární. Svým způsobem autor balancuje na básnickém laně, kdy každý vratký krok věští krušný pád. Možná právě vůle a odhodlání ustavičně podstupovat toto esteticky neslitovné riziko vtiskuje Volfovým básním zvláštní rozervaneckou robustnost, s níž tvůrce kráčí ke „svému“, s níž jako by pronášel, šeptal, někdy i vykřikoval své básně na symbolickém „modlitebním molu“ života!

Vladimír Novotný

Prostor, ve kterém se básník pohybuje, je určený pro chůzi po zemi. Volf v něm nerozpíná křídla. Ale veškerý i sebenepatrnější pohyb, ať už jde o pokleknutí v kapličce, kydání hnoje, inseminování, venčení psa, milování se ženou, chůze ve sněhu, vytrhávání plevele apod., se mění v rituál. Zdá se, že to je nejtypičtější rys Volfovy poezie.

Milena Fucimanová

 

Hmotnost 190 g

Zdeněk Volf

Absolvoval SZTŠ – obor veterinární v Kroměříži i mimořádné studium na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity obor český jazyk–historie. Po letech strávených na žíněnce v judu, oddán józe, meditacím a makrobiotice, přistoupil k obnově křtu z dětství. Pracoval jako nákupčí dobytka na jatkách v Kroměříži, jako inseminační technik na Bruntálsku a nyní jako soukromý inseminátor v okrese Brno-venkov v okolí Mohyly míru. Je otcem čtyř dcer, žije v ústraní v Brně-Tuřanech. Dosud vydal básnické sbírky Řetězy a ptáci (1999), K svému (1999), Stahy (2003), A mrvě prsteny (2007) a básnický deník Srdcář (2008).

Nákupní košík
Přejít nahoru